Skąd wiadomo, że Twoje dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika? Obserwuj swojego malucha i poszukaj w jego zachowaniu znaków, które pomogą Ci podjąć decyzję.
Oczywiście, byłoby fajnie otrzymać gotowy rodzicielski podręcznik wyjaśniający precyzyjnie, kiedy i jak rozpocząć trening nocnikowy. Prawda jest jednak taka, że każde dziecko jest inne, rozwija się w innym tempie, ma inne potrzeby i zachowania. W przypadku każdego dziecka "ten" moment jest inny. Możesz się przygotować na jego nadejście, zawczasu kompletując niezbędny asortyment oraz ucząc się rozpoznawać oznaki gotowości do nauki korzystania z nocnika. Zanim jednak przystąpisz do odpieluchowania dziecka, spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
Czy Twoje dziecko przejawia ciekawość dotyczącą rutynowych czynności toaletowych?
Jeśli Twoje dziecko zaczęło zadawać Ci pytania o to, co robisz w toalecie lub dlaczego starsze dzieci nie noszą pieluch, to dobry znak! Może oznaczać, że Twój maluch jest gotowy do rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika. Zwiększ jego zainteresowanie w tym zakresie, poświęcając mu swój czas na wyjaśnienie, co i kiedy dzieje się w łazience oraz do czego służą poszczególne akcesoria łazienkowe.
Czy Twoje dziecko poradzi sobie z podstawowymi zadaniami w łazience?
Czy Twój maluch potrafi wspiąć się na stopień dla dziecka? A czy wie, jak usiąść samodzielnie na nocniku? Jeśli tak, to super! Pokazuje Ci w ten sposób, że jest niezależny i wystarczająco samodzielny, aby spróbować podjąć się rozpoczęcia treningu nocnikowego. Pozwól mu ćwiczyć jego samodzielność, gdy jesteś w łazience, aby czuł się komfortowo, gdy od zwykłej zabawy i ćwiczeń, przejdziecie do nauki.
Czy Twojemu dziecku przeszkadza brudna pielucha?
Kiedy Twoje dziecko przejawia niezadowolenie z faktu, że musi nosić brudną pieluchę lub gdy niechętnie zakłada czystą, zdecydowanie "ten" moment jest już blisko. Może to również zbiegać się z chęcią przymierzania bielizny starszego rodzeństwa czy rodziców lub komentarzami, że pieluchy są dla "niemowląt", za które Twoje dziecko już się nie uważa.
Czy Twoje dziecko potrafi się rozebrać bez pomocy?
Aby bez pomocy poradzić sobie w łazience, Twoje dziecko będzie musiało nauczyć się podciągać i opuszczać własne ubrania. Wymagać to będzie od niego także umiejętności radzenia sobie z prostymi zapięciami, takimi jak rzepy czy zatrzaski. Przeprowadź swoje dziecko przez ten proces zawczasu. Niech Twój maluch dowie się, jak działa ubranie i powoli oswoi się z samodzielnym ubieraniem się i rozbieraniem. W ten sposób łatwiej mu będzie przystąpić do nauki korzystania z nocnika, bo mniej nowych czynności będzie musiał opanować jednocześnie.
Czy Twoje dziecko coraz częściej miewa "suche drzemki"?
Twój maluch coraz częściej budzi się z drzemki z suchą pieluszką? A może nawet przesypia całe noce bez konieczności zmiany pieluszki? Jeśli tak, to w ten sposób demonstruje zwiększoną kontrolę nad swoim pęcherzem, a ta potrzebna jest do nauki korzystania z nocnika. Skoro daje radę podczas snu, to doskonały znak, że warto spróbować i za dnia!
Czy Twoje dziecko chce testować nowe akcesoria i przybory?
W przypadku niektórych dzieci posiadanie własnych akcesoriów, takich jak nocnik, nakładka na sedes, czy stopień do sięgania, sprawia, że odczuwają zwiększoną ekscytację. Dlaczego tak się dzieje? Dzięki nim dziecko czuje się wyjątkowe, ma coś wyłącznie swojego, cała uwaga skupia się w tym momencie na nim. To sprawia, że maluch bardziej interesuje się używaniem takich akcesoriów.
Czy Twoje dziecko jest w stanie powiedzieć Ci, że musi skorzystać z nocnika?
Aby nauka korzystania z nocnika zakończyła się sukcesem, Twoje dziecko musi nauczyć się nie tylko tego, jak korzystać z toalety, ale także jak tę chęć Ci zakomunikować. To pozwoli mu przejść z etapu wypadków i wpadek, do świadomego działania. Zanim do tego dojdzie, warto meldować się z dzieckiem w toalecie w momencie, gdy podejrzewasz, że potrzeba skorzystania z nocnika nadchodzi.
Bywa, że na początku małe dzieci są podekscytowane rozpoczęciem nauki korzystania z nocnika, ale z czasem ich ciekawość stygnie - co jest całkowicie normalne! Jeśli dzieje się tak w Twoim domu, może to oznaczać, że Twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe na zmianę. Wróć więc do dobrze zaopatrzonego organizera na pieluszki i zrób sobie kilkutygodniową przerwę, zanim spróbujesz ponownie.