Wprowadzenie kilku prostych czynności może w krótkim czasie zwiększyć spożycie warzyw w Waszym domu. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak sprawić, że Twoje dziecko będzie jeść więcej warzyw, a także poznać super-pyszny przyjazny dzieciom przepis na makaron z kremowym szpinakowo-groszkowym pesto.
Wiemy, że przygotowywanie zdrowych posiłków dla dzieci bywa dla rodziców stresujące. Nakłonienie dzieci (a czasem i dorosłych) do tego, by jeść więcej warzyw bywa trudne, ale jest jak najbardziej wykonalne. Oto cztery proste wskazówki, które pomogą zarówno dzieciom, jak i dorosłym zdrowiej się odżywiać.
1. Przygotuj warzywa z wyprzedzeniem
Ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę po powrocie ze sklepu czy ryneczku, jest mycie i przygotowywanie warzyw. Ale jest bardziej prawdopodobne, że użyjesz ich jako zdrowych przekąsek lub włączysz je do swoich posiłków, jeśli znajdziesz je pod ręką gotowe do spożycia. Użyj durszlaka, by szybko umyć warzywa, a te które możesz – od razu pokrój.
2. Spraw, by warzywa były łatwiej dostępne
Uporządkowana lodówka to świetny sposób na to, by warzywa były zawsze łatwe do odnalezienia. Umieść je w przezroczystych pojemnikach do żywności, które pomogą im zachować świeżość, a jednocześnie pozwolą łatwo odnaleźć to, czego szukamy.
PODPOWIEDŹ! Zaangażuj dziecko w prace kuchenne. Niech pomoże Ci umieszczać warzywa w odpowiednich pojemnikach. W ten sposób maluch może uczyć się nazw warzyw, kolorów, czy segregowania według wspomnianych kategorii. Ponadto dziecko oswaja się z warzywami, a podjadając je – przywyka do ich smaku.
3. Dostosuj swoje ulubione przepisy
Jeśli czujesz się źle przemycając ukradkiem warzywa do diety swojego dziecka, spróbuj porozmawiać z maluchem, jakie warzywa chciałby znajdować w swoich ulubionych posiłkach. Kalafior możesz zmieszać z ryżem, a bataty dodać do omletu. Zmodyfikowanie ulubionych przepisów dziecka nie powinno być trudne, a dzięki oficjalnemu włączeniu warzyw do diety dziecka, nie będzie trzeba już ich ukrywać i przemycać do śniadań, obiadów i kolacji. W ten sposób maluch dobrze się odżywia, a Ty dodatkowo budujesz u niego dobre nawyki żywieniowe na przyszłość.
4. Każdorazowo umieszczaj warzywa na talerzu
Umieszczanie różnych warzyw na talerzu jest dobrym przypomnieniem o ich istnieniu. Nawet jeśli Twoje dziecko nie zje ich od razu. Różnorodność i eksponowanie na talerzu są ważne i ostatecznie przyczyniają się do postępów w procesie rozwijania ulubionych smaków Twojego malucha.
PODPOWIEDŹ! Jeśli Twoje dziecko dopiero uczy się samodzielnego jedzenia, podając mu warzywa i owoce sięgnij po specjalny gryzak do podawania pokarmu OXO tot. Jedzenie z jego pomocą jest bezpieczne i wygodne. W silikonowej nakładce gryzaka do pokarmu umieszczamy pokrojone warzywa lub owoce, a następnie nakładkę przymocowujemy do antypoślizgowego uchwytu i całość podajemy dziecku. Pogryzione składniki małymi porcjami docierają do buzi dziecka, chroniąc je przed zakrztuszeniem.
Przepis: Makaron z kremowym szpinakowo-groszkowym pesto
Prosty wiosenny przepis na obiad zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zawiera on pesto bez dodatku orzechów, dzięki czemu jego smakiem mogą się cieszyć nawet alergicy. Szpinak i groszek są źródłem witamin, a ricotta i parmezan – białka. Jeśli przygotujesz więcej pesto, możesz je wykorzystać jako wegetariański dip lub pastę do kanapek.
PODPOWIEDŹ! Nadmiar pesto możesz przechować w lodówce na później. Pomogą Ci w tym pojemniki do mrożenia żywności OXO tot. Plastikowe, szklane lub silikonowe. Ich zawartość zabezpiecza uszczelka. Można je więc zabrać ze sobą na spacer, jako przekąskę. Zawartość pojemnika do pokarmu łatwo jest rozpoznać za sprawą przezroczystych ścianek. Nie musisz więc otwierać naczynia każdorazowo, gdy chcesz sprawdzić co jest w środku.
Porcje: 4-6
Składniki do przygotowania pesto:
1 1/2 szklanki luźno umieszczonych liści bazylii
1 1/2 szklanki luźno umieszczonych liści szpinaku
2 ząbki czosnku
1/2 szklanki oliwy z oliwek extra virgin, plus – w razie potrzeby - więcej
1/2 szklanki startego drobno parmezanu
1 łyżeczka soli
1/4 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
1/2 szklanki serka ricotta
2 łyżeczki sparzonej wcześniej i startej na drobnej tarce skórki z cytryny.
Składniki do przygotowania makaronu:
500 g makaronu fusilli (lub innego, który lubi Twoje dziecko)
1 łyżka oliwy z oliwek extra virgin
1 1/2 szklanki świeżego lub rozmrożonego zielonego groszku
1/4 szklanki świeżo startego parmezanu
Sposób przygotowania:
Pesto: Za pomocą malaksera zmiksuj bazylię, szpinak, czosnek, oliwę z oliwek, parmezan, sól i pieprz. Dodaj ricottę i startą skórkę z cytryny. Zmiksuj ponownie, a jeśli konsystencja będzie zbyt gęsta, dodaj dodatkową łyżkę oliwy z oliwek. Próbuj i doprawiaj według własnych potrzeb.
Makaron: Ugotuj makaron w dużym garnku we wrzącej posolonej wodzie zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Następnie go odcedź i przełóż do dużej miski. Wymieszaj z oliwą z oliwek, żeby się nie sklejał.