ZAMÓWIENIA POWYŻEJ 100 ZŁ WYSYŁAMY GRATIS!

Jak przestawić dziecko z butelki na kubek treningowy? 0
2.jpg

Jednym z ważnych kroków podczas rozszerzania diety niemowlaka jest odzwyczajenie dziecka od butelki ze smoczkiem. Większość pediatrów zaleca wykonanie go między 12, a 18 miesiącem życia dziecka. Bez względu na to, czy Twoje dziecko mieści się w tym przedziale, czy jest już spóźnione (tak się czasem zdarza, ale nie martw się!), przeprowadzimy Cię przez proces odstawienia butelki, nie oglądając się za siebie ani o łyk ;)

Zapamiętaj: żaden człowiek nie poszedł na studia wciąż popijając mleko z butelki! ;) Każdy wcześniej czy później pokonuje ten nawyk. Maluchy przechodzą od butelek przez kubki treningowe do tradycyjnych naczyń "dla dorosłych" i żyją szczęśliwym, pełnym napojów popijanych z niezliczonych szklanek życiem. I chociaż nie zalecamy paniki z powodu zamiłowania Twojego malucha do butelki ze smoczkiem, z całego serca zalecamy, abyś w odpowiednim czasie przygotowała się do zamienienia jej na kubek treningowy. Właśnie dlatego zwróciliśmy się do Tiffany Fischman, pediatry w Dziecięcym Szpitalu w Los Angeles i mamy dwójki dzieci, prosząc o poradę, jak przestawić dziecko z butelki na kubek. 

Niektórzy rodzice lubią działać szybko, zrywając z nawykiem z dnia na dzień. Zależy to oczywiście od osobowości dziecka (i rodzica). Dla innych wygodniejsze jest łagodniejsze podejście - poprzez odstawianie butelki krok po kroku. Bez względu na preferencje, wiedz, że Amerykańska Akademia Pediatrów zaleca odstawienie niemowlaka od butelki przed 18 miesiącem życia. „Ci, którzy uparcie trzymają się butelki, piją więcej mleka. A picie zbyt dużej ilości mleka powoduje, że dzieci napełniają swoje żołądki i nie jedzą tyle pokarmów stałych, ile w rzeczywistości potrzebują.” – mówi dr Fischman. Rozszerzając dietę niemowlaka warto o tym pamiętać!

To jak, gotowi do przejścia z butelki na kubek? Oto prosty przewodnik krok po kroku, który pomoże Twojemu maluchowi przejść na kolejny etap rozwoju.

KROK #1: Poznaj kubek treningowy Transitions z miękkim ustnikiem

Niemowlęta mogą zacząć używać pierwszych kubeczków już około 6 miesiąca życia, co zbiega się z ich nowo nabytą umiejętnością świadomego wkładania przedmiotów do ust. To nie znaczy, że już teraz musimy dokonać zmiany, mówi dr Fischman. „Kubek treningowy wprowadzamy po to, aby z czasem dziecko miało większy komfort przechodząc do tradycyjnych naczyń.”

Na początek najlepiej wybrać kubek z łatwymi do utrzymania uchwytami i miękkim ustnikiem w kształcie sutka. My polecamy kubek OXO tot Transitions - ten z miękkim ustnikiem. Napełniamy go niewielką ilością wody lub mleka i podajemy z wprowadzanymi do diety dziecka posiłkami. „Na tym etapie kubek treningowy nie jest przeznaczony do tego, by zastąpić pokarm” – mówi dr Fischman. Wprowadzając go, nie zapominamy o tym, by kibicować swojemu maluchowi podczas pierwszych prób picia – to doskonały pomysł na to, by sprawić, że kubek stanie się dla dziecka wyjątkowy.

KROK #2: Wprowadź kubek treningowy.

Mając rok, maluch jest już gotowy do spożywania mleka krowiego. To doskonały moment na wprowadzenia kubeczka treningowego 6m+ OXO tot. Ma on wkładkę z ustawieniami szybszego i wolniejszego przepływu, aby nauczyć dziecko, jak prawidłowo trzymać naczynie i nie rozlać jego zawartości. Kubek pozwoli zachować czystość i porządek, a jednocześnie da maluchowi możliwość naśladowania dorosłych. Przyzwyczajenie dziecka do picia z kubka ma też uzasadnienie medyczne. Dentyści ostrzegają, że picie z butelki może powodować próchnicę.

KROK #3: Odstaw popołudniową butelkę.

Jeśli wprowadziłaś kubek z miękkim ustnikiem około 6 miesiąca życia dziecka, twój maluch nie powinien mieć problemu z odstawieniem pierwszej butelki mleka w okolicach 12 miesiąca życia. „Jeśli chodzi o wartości odżywcze, Twoje dziecko prawdopodobnie nie potrzebuje już popołudniowej butelki z mlekiem, co pozwala na jej wyeliminowanie.” – mówi dr Fischman. A jeśli dziecko odmówi picia z kubeczka w południe lub wypije tylko trochę – nie martw się. „Dzieci piją mleko lub wodę, jeśli naprawdę tego potrzebują” – dodaje dr Fishman. „Zdrowe dziecko nie odwodni się tylko dlatego, że odstawisz mu jedną butelkę mleka dziennie.” Chcąc sprawić, aby butelka była mniej pożądana przez dziecko, spróbuj rozcieńczyć mleko, które maluszek dostaje przez butelkę, a pełnowartościowe mleko podawaj za pomocą kubeczka treningowego.

KROK #4: Używaj kubeczka częściej.

Przestawianie się na kubek treningowy poszło gładko? Zastąp więc tradycyjne sesje karmienia butelką, piciem z kubeczka. Rób to przez kilka dni, aż pozostanie Ci do wyeliminowania wyłącznie wieczorna butelka. A jeśli Twoje dziecko wciąż nie pije z kubeczka zbyt wiele, nie martw się. „Chcemy, aby roczne niemowlę dostawało wyłącznie tyle mleka, ile potrzebuje” – mówi dr Fischman, ponieważ w tym wieku dzieci pobierają już większość składników odżywczych z pożywienia innego, niż mleko.

KROK #5: Zajmij się wieczorną butelką.

Butelka wieczorna jest zawsze ostatnią – i najtrudniejszą – do odstawienia. Dla Twojego dziecka to wygodna rutyna przed pójściem spać. Aby ułatwić ten ostatni krok, wykonaj go, gdy dziecko przyzwyczai się już do korzystania z kubka treningowego w ciągu dnia. I nie zmieniaj jedocześnie żadnych innych wieczornych przyzwyczajeń, radzi dr Fischman. Ty i Twój maluch przytulaliście się do siebie w trakcie picia z butelki? Nadal się przytulajcie przed pójściem spać, ale zaoferuj dziecku posiłek wcześniej, a nie dopiero w sypialni. Pomocne w odstawieniu tej ostatniej butelki może być też rozcieńczenie mleka większą ilością wody. Na ten czas warto przygotować także dodatkowe pomoce: ulubioną zabawkę lub smoczek. I pamiętaj – jeśli Twój mały fan jedzeniowych papek porzucił już nawyk jedzenia z butelki, nigdy do niego nie wracaj!

KROK #6: Świętuj!

Twój maluch rośnie i nabywa nowe umiejętności. Daj mu znać, że jesteś dumna – dodaj mu mocy, zapraszając do wspólnego zebrania wszystkich znajdujących się w domu butelek i przekazania ich do recyklingu.

To, że Twoja przygoda z butelkami dobiegła końca, nie oznacza, że nie przyda Ci się już nabyta wcześniej suszarka do butelek i smoczków. Teraz możesz jej używać do suszenia kubków treningowych!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.